23
دسامبر

گیت وی VOIP

گیت وی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در این مقاله قصد داریم گیت وی و کاربردهای آن در شبکه تلفنی VoIP را بررسی کنیم. گیت وی ویپ سخت افزاری است که برای ارتباط شبکه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی VoIP به کار می رود. در واقع گیت وی ، پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری و شبکه تلفنی مبتنی بر IP می باشد.

در ادامه به بررسی انواع مختلف گیت وی و کاربردهای آن می پردازیم. گیت وی ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

گیت وی آنالوگ

گیت وی های آنالوگ جهت برقراری ارتباطات آنالوگ، همچون گوشی های تلفن‌ سنتی و یا خطوط شهری، با یک سیستم VoIP مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع گیت وی ها بر اساس نوع اینترفیس آنالوگ در دو دسته گیت وی FXS و گیت وی FXO تقسیم بندی می شود.

گیت وی FXO

از گیت وی FXO برای اتصال خطوط تلفنی شهری، به شبکه ی VoIP استفاده می شود. به عبارت دیگر تماس های شهری آمده از خطوط آنالوگ، توسط این گیت وی به مکالمات VoIP تبدیل می شوند.

گیت وی FXS

گیت وی FXS برای اتصال گوشی های تلفن‌ آنالوگ قدیمی و نیز تجهیزات فکس عادی به سیستم تلفن VoIP به کار می‌رود.

گیت وی دیجیتال

این نوع از گیت وی، برای ارتباط سیستم تلفنی VoIP با خطوط مخابراتی دیجیتال همچون خطوط E1 استفاده می‌شود.

گیت وی GSM

این دسته از گیت وی ها امکان ارتباط دو طرفه بین شبکه VoIP و شبکه مخابرات موبایل (GSM) را میسر می سازند؛ راه اندازی سیستم های تلفنی تحت شبکه با استفاده از خطوط تلفن همراه، در مناطقی که دسترسی به خط شهری ندارند، یکی از مهمترین کاربردهای این دستگاه است.

در ادامه به رایج ترین موارد استفاده از گیت وی VoIP اشاره می شود.

ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی VoIP

اصلی ترین و رایج ترین مورد استفاده از گیت وی ویپ، ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی ویپ باشد. لذا برای ورود خطوط شهری آنالوگ به شبکه VoIP حضور گیت وی ویپ الزامی است.

ارتباط تلفن‌های آنالوگ قدیمی به سیستم تلفن VoIP

در صورتی که از نقطه نظر هزینه، توجیهی برای کنار گذاشتن تلفن های آنالوگ سنتی و خرید IP Phone های جدید ندارید این امکان وجود دارد که با تجهیز سیستم تلفنی به گیت وی FXS از تلفن های آنالوگ قدیمی موجود، در شبکه تلفنی VoIP استفاده کرده و در نتیجه متحمل هزینه های اضافی نشوید.

 ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی

در صورتی که بستر لازم برای جایگزینی سیستم PBX سنتی با سیستم VoIP وجود نداشته باشد و یا به طور کلی قصد داشته باشید که سیستم تلفنی سنتی را در کنار سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید، بکارگیری گیت وی ویپ مناسب ترین راه حل می باشد. برای این امر با توجه به تعداد تماس های همزمان مورد نیاز، این امکان وجود دارد که با استفاده از گیت وی ویپ آنالوگ یا دیجیتال، مرکز تلفن سنتی موجود را با سیستم تلفنی VoIP، یکپارچه سازید و و در کنار سیستم سانترال، از تمامی امکانات VoIP بهره مند شوید. از این طریق می توان از کنار گذاشتن سیستم های قدیمی و هزینه های زیاد در گام های اولیه راه اندازی شبکه VoIP جلوگیری کرد.

انتقال خطوط شهری آنالوگ

در نظر بگیرید شعبه اصلی سازمان در شهر تهران و کارخانه سازمان هم در منطقه ای خارج از تهران می باشد که به خطوط شهری دسترسی ندارد. یکی از موارد استفاده از گیت وی ویپ انتقال خطوط شهری است که می توان خطوط شهری سازمان اصلی واقع در تهران را به کارخانه مورد نظر که دسترسی به خطوط شهری ندارد، انتقال داد.

استفاده از گیت وی GSM در صورت عدم امکان استفاده از خطوط شهری

یكی از عمده كاربرد های گیت وی GSM، در مناطقی از قبیل كارخانجات و معادن می باشد که دسترسی به خطوط شهری، مشکل است. لذا در صورت استفاده از این نوع گیت وی به همراه سیم کارت های GSM، می توانید با شبکه مخابراتی ارتباط داشته باشید.

چه زمانی به یک گیتوی voip نیاز داریم ؟ سرور تلفنی یا مرکز تلفن تحت شبکه ارتباط بین داخلی های IP یا ترانک های ارتباطی بین سرور ها را برقرار نموده و مدیریت آن ها را بر عهده دارد. ولی وقتی voip سرور، می خواهد ارتباطی با خطوط شهری آنالوگ (FXO)، داخلی های آنالوگ (FXS)، خطوط شهری دیجیتال (E1)، یا سیگنالهای رادیویی تلفن سایر (GSM)، ارتباط برقرار نماید، نیازمند یک گیتوی برای ترجمه مدیا و دستورات سیگنالی می باشد. در این زمان گیت وی ها این نقش را بر عهده گرفته و ارتباط بین دو شبکه غیر همگون را برقرار می نمایند.

نحوه عملکرد گیت وی ویپ

این دستگاه به عنوان یک رابط و پل بین شبکه تلفن و شبکه IP عمل می کند. نوع عملکرد این دستگاه به منشا انتقال صوت بستگی دارد. اگر این دستگاه، بسته صوتی را از تلفن شهری انتقال دهد ابتدا صوت را فشرده سازی کرده و سپس آنها را به جریان پکت تبدیل می کند و اگر این دستگاه بسته های صوتی را از حالت دیجیتال انتقال دهد، ابتدا آنها را از حالت فشرده خارج کرده و بعد آنها را به تلفن شهری انتقال می دهد.

برندهای مطرح گیت وی VOIP

نیوراک  NewRock

کویینتم  QUINTUM  

سنگما  Sangoma

سیسکو  CISCO

گرند استریم  Grandstream

مزایا استفاده از گیت وی ویپ

کاهش هزینه های تماس

عدم نیاز به کابل کشی مجدد در سیستم های تماس سنتی

تبدیل ترافیک آنالوگ به بسته های دیتا و بالعکس

فشرده سازی صدا

قابل استفاده برای خطوط آنالوگ و دیجیتال

با توجه به کاربرد این دستگاه ها در سیستم ویپ و همچنین با توجه به اینکه این دستگاه در مدل ها و برندهای مختلف قابل ارائه می باشد، باید به ویژگی هایی از جمله تعداد پورت های FXO و FXS، پورت گیگ، سازگاری آن با نرم افزارها و برند آن که در قیمت این دستگاه تاثیر گذار می باشند توجه کرد. جهت دریافت مشاوره فنی و خرید گیت وی می توانید از کارشناسان آبان نتورک کمک بگیرید.